Önbizalom növelés
Kommunikáció fejlesztés
Személyiségfejlesztés
Célkitűzés

 

Személyiségfejlesztés és kommunikáció fejlesztés

Ezek a legjobb videók:

KATTINTS IDE!>>

 

Személyiségfejlesztés és kommunikáció fejlesztése
AfterTraining - egy rendezvény utóélete

"Az egészségmániákusok egyszer még hülye helyzetbe kerülnek,
mert ott fognak feküdni a kórházban, és a semmibe halnak bele."
Redd Foxx


MEGERŐSÍTÉS
a testi egészségben

Manhertz József összefoglalója
(95. tréning - 2009. március 30.)

 
Jelenlegi életünk egyik legértékesebb eszköze a testünk.
Csupán azért, mert növesztettünk egyet.

Akár materiális, akár spirituális szemszögből nézzük, a testi egészséget a legtöbben csak akkor kezdik értékelni, amikor már elvesztették.
Pedig lehetne másképp is!

Szokás szerint kezdjük az élő tréning hangos összefoglalójával!

Kattints a lejátszó gombra! (8:37) - Innen letöltheted! >>

(Élő és szerkesztett felvétel)


 
Kezdjük a célkitűzéssel!

A testi egészségeddel kapcsolatos törekvéseid az önfejlesztő célok kategóriájába tartoznak. E területen is a végcélt kell látnod, pontosabban azt az ideális állapotot, amely a legkellemesebb érzésekkel tölt el.

Legyél konkrét! Nem elég csupán annyit tudnod, hogy mitől akarsz megszabadulni, mint például súlytöbblet, pattanások, fájdalmak, vagy mondjuk egy daganat. Ez még messze van a célkitűzéstől. Tudatosítanod kell egy jövőképet, amelyben egészségesnek látod és érzed Magad.

I. lépés - Mit jelent Számodra az egészség?

Vagyis, miben nyilvánul meg Számodra konkrétan az egészség érzete? Mindez szimpla célkitűzés.

Fordítsd át a negativitásokat úgy, hogy átélhetőek legyenek. Ne azt mondd, hogy "meg akarok szabadulni 14 kiló súlytöbblettől", hanem helyette jelentsd ki a célt: "testem szép arányos, és súlyom 58 kiló".

Érted a különbséget? Az első esetben még az elutasítástól függetlenül is arra összpontosítasz, amit nem akarsz, következésképpen megerősíted. A másik esetben viszont kimozdulsz a célod irányába, amely szintén megerősítéssé válik.

Az első kijelentés negatív, a második pozitív érzéseket indukál, s ezek saját minőségüket vetítik a jövődbe. Tehát, a megfogalmazás döntő erejű. A cél tehát kitűzve, jöhet a tervezés.

II. lépés - Mit kell tenned ahhoz, hogy tested egészségesebb legyen?

Ha már tudod, hogy mit akarsz pontosan, akkor készíts egy cselekvési tervet! Talán többet kellene mozognod, vagy változtatnod az étkezési szokásaidon, esetleg ideje lenne végre orvoshoz menned? A válaszokat mindenki másnál jobban tudod, ezért nem szükséges erről többet írnom. Viszont két kiegészítést feltétlenül vegyél be a tervedbe!

Határidő

Minden teendő, vagy új szokás mellé tegyél egy teljesíthető és elvárható határidőt. Kétségtelen, hogy teljesítményünk nő egy határidő ösztönzése által. Ha nincs határidő, akkor a halogatás miatt gyakran az eredmény sem születik meg.

Jutalom

Ugye Te is szereted a jutalmakat? Amint elérted a célodat, adj Magadnak valami ajándékot. Ha nagy célról van szó, akkor a részeredmények elismerése is ösztönző. Legyél következetes, olyan jutalmat válassz, amiért tényleg meg kell majd dolgoznod.

A testen túl

A motivációs láncot mélyítsd el azzal, hogy tudatosítod az egészséges test előnyeit.

Miért fontos az egészséges test Számodra?

Minél több választ tudsz adni, annál erősebb motivációra teszel szert. Észre fogod venni azonban, hogy a válaszok már messze meghaladják a testedet.

Ha valaki azért szeretne több egészséget és energiát, mert úgy hosszabb ideig élhet, és akkor tovább tud gondoskodni a családjáról, akkor az egy átható motivációs lánc. Elmélyítve ezt a gondolatot, összefüggéseket hozhat létre, például a megváltoztatott étrendje, valamint az utódok támogatása között.

Az értékes emberi test

Te már belátod, hogy a tested egészsége többet jelent annál, mint betegségek és fájdalmak hiánya. Önmagában a hosszú élet sem ér túl sokat, ha nem használod ki jól. A testnek - mint a tudat hordozójának - a megbecsülése rendkívül nagy jelentőségű, mivel ez életünk egyik legfontosabb eszköze.

(Ha materialista beállítottságú vagy, akkor Neked most határozattabban kell bólogatnod. Olvass tovább, mert mindjárt kapsz egy hasznos gyakorlatot.)

Fontos tudnod, hogy a testi betegségeknek mind megvannak a lelki megfelelőjük. A nyugati orvostudomány fokozatos fejlődése során egyre több szakember ismerte már fel a tényt, hogy a testünket nem lehet csupán egy független biológiai anyagnak tekinteni. Ez a kitétel a keleti, hagyományos orvoslásnak már korábban is a része volt.

A test és tudat folyamatos kölcsönhatásban van egymással. A valódi gyógyuláshoz fel kell ismerni a testi és lelki összefügéseket. Meglehet, hogy ehhez avatott szakember segítségére lesz szükség, de az első lépés mindig az önvizsgálat legyen.

Mivel ez a téma nagyon messzire vinne, most lezárásként bemutatok két ügyes gyakorlatot, egy feszültségoldót és izgatottság csökkentőt. Stresszes, ideges és zaklatott reakcióinkat segítenek elnyugtatni. Bizonyított tény, hogy a feszült tudatállapot destruktívan hat a szervezetre, és elősegíti számtalan betegség kialakulását.

Egyszerűek lesznek.

FESZÜLTSÉGOLDÁS

Amikor feszültséget érzel, ez a módszer gyorsan segít, de megelőzésre is jó. Bármilyen testhelyzetben elvégezheted. Három fázisból áll.

I. fázis
Egy pillanat erejéig idézd fel az aktuális feszültséged okait, majd a gyakorlat folytatásában már ne gondolj ezekre. Lassan lélegezz be a tüdőd kapacitásának 3/4 részéig, és tartsd meg a levegőt.

II. fázis
A belégzés után pár másodpercre feszítsd meg tested összes izmát egyszerre, amennyire csak tudod. A lehető legtöbb izomzatot vedd be a gyakorlatba. Figyelj a kevésbé tudatosan használt részekre is, például a gátizomra.

III. fázis
A befejező rész a legfontosabb, mert itt a testre való összpontosítás mellett a vizualizáció is szerepet kap. Lassan lélegezz ki, és lazítsd el tested összes izmát. Közben pedig képzeld el, ahogyan a felhalmozott feszültség a tested nyílásain, valamint a bőröd pórusain keresztül távozik a lényedből.

A gyakorlat bármikor alkalmazható, akár többször megismételve. Élvezd testedben a kellemes bizsergést, amely az energiák kiegyensúlyozásának jele. Pont azon az elven működik mint egy nagy testi aktivitás (sport, kirándulás) utáni hosszas pihenés, csak kicsiben.

IZGATOTTSÁG ELNYUGTATÁSA

A következő gyakorlat hasonlóan rövid, de talán még egyszerűbb lesz. Jól jön akkor, amikor például egy nyilvános szereplés előtt lámplalázat érzel.

A légzésre fogunk figyelni. A tudatunk nyugalma vagy éppen izgatottsága közvetlenül tükröződik a légzésünk minőségében. Ezt a felismerést használva megfordíthatjuk a folyamatot, és a légzés segítségével lenyugtathatjuk a tudatunkat.

A testi tünet
Izgatottság esetén a légzés szapora lesz és sekélyes. Ekkor kevesebb oxigénhez jut a szervezetünk, ami tovább fokozza a kapkodó és felületes légzést. A jelenség teljesen normális, ha nem tudatos.

Megoldás a tudatos légzés
Figyelj a légzésedre és irányítsd! Lassítsd le és hasi szinten mélyítsd el. Mindeközben csak magára a légzésre összpontosíts, s ne engedd, hogy az izgatottságot okozó helyzet magára rátsa a tudatodat. Egyszerűen csak figyelj a légzés elmélyítésére és lelassítására.

Ugye milyen egszerű? Már néhány másodperc gyakorlás is látványos változást hoz. Próbáld ki most rögtön!

A mély hasi légzés jótékony hatással van a hasi idegközpontra, ezért érdemes gyakorolni nyugodt állapotban is, bármikor.


* * *

 

A következő részben a párkapcsolatunk megerősítéséről beszélünk. Tarts velem oda is! >>

 

  © 2004-2020 Manhertz József     Minden jog fenntartva. Kommunikáció fejlesztése >>